Wybór odpowiednich zabawek i akcesoriów dla niemowląt i małych dzieci ma ogromne znaczenie dla ich obecnego i dalszego rozwoju. Zabawki dla najmniejszych dzieci są poniekąd zabawkami tylko z nazwy. Ich funkcje i znaczenie wybiegają o wiele dalej i są jednymi z priorytetowych czynników wpływających na rozwój dziecka.

Zabawki dla niemowląt mają wiele ważnych funkcji i zalet: ćwiczą motorykę dzieci, doskonalą zmysły i funkcje poznawcze, uczą kształtów, kolorów, faktur materiału. W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się najważniejszym kategoriom zabawek dla Maluchów. Naszym zdaniem nie może ich zabraknąć w żadnym pokoju małego dziecka.

Sortery dla niemowląt i małych dzieci

Sortery są produkowane przede wszystkim z dwóch tworzyw: plastiku lub drewna. W przypadku zabawek wykonanych w tego pierwszego pamiętajmy, aby wybierać te z nietoksycznego plastiku i z odpowiednimi certyfikatami. To samo dotyczy farb stosowanych do malowania zabawek drewnianych. Są kolorowe, kształtem przypominają dobrze znane zwierzątka lub figury geometryczne: kwadraty, trójkąty, prostokąty, gwiazdki lub literki. Niektóre zabawki delikatni świecą lub wydają dźwięki, jak np. ten Garnuszek na klocuszek od Fisher-Price.

Kostki logiczne i edukacyjne

Wielofunkcyjne kostki logiczne, edukacyjne i motorowe to wysokiej jakości i trwałe zabawki dla małych dzieci. Maluch ćwiczą z ich pomocą umiejętności motoryczne, logikę oraz koncentrację. Na każdej ściance tych kostek (najczęściej w formie sześcianu) dzieci mogą wykonywać najróżniejsze czynności. Na tych ściankach znajdziemy też przykładowo lusterka, zegarki, liczydła czy zygzakowe pręciki do przesuwania kolorowych kulek i innych kształtów. Tego typu zabawki zapewnią dzieciom zabawę na długie godziny. Wiele z kostej ma też funkcjęsortera kształtów.

Sorter dla niemowląt

Projektory na łóżeczko dziecka i do pokoju

Projektory do pokoju dziecka to raczej akcesorium niż zabawka, jednak naszym zdaniem nie może ich zabraknąć w tym zestawieniu. Wszelakie lampki nocne i projektory działają na dziecko przede wszystkim uspokajająco. Lampki te świecą delikatnym światłem i odtwarzają łagodne kołysanki, co pomaga usnąć każdemu Maluchowi. Niektóre z projektorów i lampek są wyposażone w specjalny sensor świetlny, który reaguje na jasność w pokoju dziecka: lampka włącza się, gdy robi się ciemno, a wyłącza, gdy znowu jest jasno.

Zabawki do kąpieli

Kąpiel stanowi w życiu dziecka bardzo ważny element. Chociażby z tego powodu, że rodzic jest w jej trakcie bardzo blisko swojego dziecka, co buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Urozmaicenie dziecku tego czasu dają oczywiście zabawki. Mogą to być kolorowe, miękkie klocki do kąpieli, kaczuszki i inne zwierzątka kąpielowe, ale także naklejki do kąpieli czy puzzle do zabawy w kąpieli. Obecnie wybór jest bardzo szeroki.

Maty edukacyjne i muzyczne

Kolorowe, miękkie i bezpieczne maty sensoryczne dla małych dzieci stanowią świetny sposób na zabawę w domowym zaciszu. Maty edukacyjne możemy dać dzieciom już w pierwszych tygodniach ich życia. Są kolorowe, wykonane z miękkiego materiału, rozwijają zdolności motoryczne niemowląt oraz stymulują ich zmysły. W wyposażeniu tych mat znajduje się wiele zabawek o walorach estetycznych i poznawczych, dzięki czemu dziecko jest wspierane w swoim rozwoju. Niektóre maty edukacyjne, jak np. widoczna niżej Aktywizująca mata 4w1 Muzyczny ocean od Fisher-Price to bardzo zaawansowana, mata gimnastyczna 4w1, która rośnie razem z dzieckiem. Posiada przyczepiane i stymulujące zabawki, podświetlany panel aktywności z funkcją odtwarzania wesołych piosenek, dźwięków, melodii i wypowiedzi. Mnóstwo kolorów, faktur, kształtów, światełek i dźwięków to dodatkowa stymulacja rozwijających się zmysłów małego dziecka.

Należy zaznaczyć, że powyższe to jedynie niektóre z propozycji zabawek dla niemowląt i małych dzieci. Do tej kategorii zaliczamy poza tym: bujaki, układanki, piłki, chodziki, karuzele i pozytywki, grzechotki i gryzaki, skoczki, piramidy, labirynty, bączki i inne.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w dziale:

DLA NAJMŁODSZYCH

Zabawki dla niemowląt